Education01 Mount Kimbie

Education 01 – Mount Kimbie v Meet Factory 21.5.2011

Vyučování v továrně na schůzky?

I když to není přímo Lazytempo a ani tam nikdo z nás nevystupuje, nevadí, Mount Kimbie máme moc rádi, tak doporučujem:)

Education je nová série klubových nocí, na které se budou představovat vyhlášení interpreti nezávislé scény společně s nadějnými domácími tvůrci. Záměrem je prezentovat českému publiku nové hudební trendy a poukázat na lokální autory, kteří s nimi dokáží držet krok.
Na první akci vystoupí jako hlavní hvězdy anglické duo Mount Kimbie, které dohromady splétá vlivy dubstepu, rocku, hip-hopu, ambientu a dalších stylů a tvoří naprosto originální hudební směs, kterou oceňují jak kritici, tak hudební fanoušci, jež vyhledávají chytrou taneční hudbu plnou emocí.

Mount Kimbie tvoří mladí Angličané Dominic Maker a Kai Campos, kteří se seznámili na jedné z londýnských univerzit. Jejich zalíbení v hip-hopu a kytarové scéně a následné dubstepové zjevení dalo vzniknout zajímavé zvukové koláži, která si okamžitě vysloužila nálepku novátorská.
Jejich první singl Maybes vyšel v respektovaném vydavatelství Hotflush a stejnojmenná skladba se stala britskou nezávislou hymnou roku 2009, o které psali recenzenti jako o „skvostném artefaktu z budoucnosti“. Následovalo stejně úspěšné EP Sketch On Glass a remixy pro vycházející hvězdy kytarové scény jako The XX nebo Foals.
V průběhu roku 2010 pak konečně vyšlo jejich očekávané album Crooks & Lovers, na kterém zúročili nabyté zkušenosti a definitivně se zařadili mezi nejdůležitější postavy britské nezávislé scény. Respektované hudební servery a periodika řadila jejich rozmanité a zvukově bohaté CD mezi nejlepší desky roku a Mount Kimbie se ocitli ve společnosti jmen jako Flying Lotus, Caribou, Burial, Swans nebo Charlotte Gainsbourg.
Premiérové vystoupení Mount Kimbie v Čechách podpoří také čerstvý vítěz hudební ceny Anděl v oblasti elektronické hudby Kubatko a mladý dubstepový producent Subject Lost, který se pohybuje na hranicích dubstepu a IDM. Oba by pak měli českému publiku dokázat, že česká scéna má co nabídnout a dokáže držet krok se zahraničními trendy a občas je také obohatit.
O vizuální stránku celé akce se postarají lidé z kolektivu Lunchmeat, kteří jsou zodpovědní i za stejnojmenný festival, a na Education chystají speciální show. V rámci akce proběhne také hudební workshop pod křídly Deccart.

Mount Kimbie

Kdo jsou Mount Kimbie? “To je záludná otázka,” odpovídá Dom Maker. “Ta nejtěžší, je to hrozně obtížné vyjádřit,” doplňuje ho Kai Campos. “Je to něco nevyslovitelného.”

První dvě EP – Maybes a Sketch On Glass, která vyšla v roce 2009 na labelu Hotflush – se jevila jako průzkum těch nejosobnějších míst. Zkušenost s těmito singly se podobala spíše naslouchání intrikám osamělé mysli než poslechu hudby – protože dotyčná osamělá mysl byla obklopená a zároveň vzdálená milionům dalších myslí.

Ti, kteří byli nuceni žít v jižním Londýně – na místě, “kde můžete nasednout na autobus do jakékoliv části světa, ale přesto pořád zůstává nejhorší lokalitou, ve které můžete žít”, Mount Kimbie rozhodně nedokázali najít útěchu ani v tom, že mohli přebývat mezi zdmi neobyčejného ústavu pro psychicky narušené. To si asi dokážete sami dobře představit.

“Tam jsme se poprvé potkali,” vysvětluje Kai, který pochází z Cornwallu. “South Bank University se totiž nachází v prostorách bývalého blázince. Stropy byly strašně vysoko, aby se pacienti nemohli oběsit, a hned za okny byla vysoká cihlová zeď, aby náhodou někdo neutekl.”

“Byla to neosobní, pochmurná betonová budova – taková, ve které upustíte na podlahu tužku a zvuk jejího dopadu se bude místností nést v nekonečných ozvěnách.” A ozvěny jsou pro Mount Kimbie zásadní.

“Jednou jsme zkoušeli nějaké nové věci u Doma v Brightonu společně s Jamesem Blakem,” zmiňuje Kai jejich nesmírně talentovaného přítele a občasného spolupracovníka. “Šli jsem se opít na pláž a cestou domů jsem šli kolem 50 metrů dlouhého tunelu a slyšeli jsme naprosto neskutečné ozvěny.“

“O pár měsíců později jsme se vrátili s několika mikrofony. Byl chladný večer, lidé nevycházeli ven a pak jsme tady byli my – tři divní kluci uprostřed ničeho – a zpívali jsme uvnitř tunelu! Spousta toho, co jsme nahráli, se pak objevila na našem albu.”

Vyzbrojeni útržky zvuků a pracovní morálkou se Kai s Domem pokusili změnit londýnské prostředí v rytmy, chaos města převést v něco uceleného. Projevuje se tu znatelný vliv umělců jako Burial, The Bug, stejně jako melodramatických Xiu Xiu, smutných nálad Grouper, perverzního soulu D´Angela a mysticky nabubřelé atmosféry Twin Peaks Angela Badalamentiho spojené s uvolněnými kompozicemi Madlib. Ale to, co reprezentují Mount Kimbie, je nakonec tak čisté, že málokoho napadne hledat kořeny téhle hudby někde v trancových klubech.

“První zkušenosti s elektronickou hudbou jsem nabral v sextě,” vysvětluje Dom, který pochází z výletního střediska na jihu Anglie. “Všichni mí kamarádi chtěli do klubu s názvem Sheiks. Hráli tam Tiëstův rave mix Adagio for Strings a chodily tam zmalované holky, které jsem znal ze školy, v doprovodu svých matek. Bylo to totálně šílené.“

Ale bylo by příliš snadné vnímat hudbu Mount Kimbie jako únik od hlučných ulic Londýna a hloupého výplachu mozku v podání Tiësta. Jasné je však to, že muzika Mount Kimbie by odpálila hlavu většině lidí, co se každý pátek těší do Sheiku. Jejich hudba je určena spíše do zvláštních, privátních míst: zrodila se po cestě vlaky, v garáži plné pavouků a ve starém blázinci, aby si dál žila vlastním životem. Ale kde vlastně?

Z hlediska postoje a přístupu fungují Mount Kimbie po boku dalších autorů, kteří byli na začátku post-dubstepové diaspory. Jako Joy Orbison, Actress, Untold a Ikonika, i Dom a Kai byli blízko anglickým klubům a nocím jako FWD> a DMZ. A podobně jako u výše jmenovaných umělců se jejich zvuk – elektronická odpověď na dubstepové hnutí – nese ve zcela osobitém hávu: je oddělený od okolí a nedají se na něj aplikovat žádné jasné nálepky ani žánrové kódy. Plují skrz dubstep a hip-hop, jazz, techno a ambiet, post-rock, UK garage i filmové soundtracky. Ale to nás také znovu vrací k původní otázce – kdo nebo co jsou Mount Kimbie?

Jsou to dvě spolupracující mysli – pokud byste nakreslili venův diagram s Domem na jedné a s Kaiem na druhé straně, “Mount Kimbie” bude jejich průnik, území, na kterém se potkávají jejich záliby a rezonují jejich pocity“. Kaiův první rok v Londýně byl deprimující – neměl žádné přátele a rozešel se s dívkou, kvůli které opustil Cornwall. Jak důležité pro ně bylo, že se poznali zrovna v tomto období?

“Bylo to zásadní.” odpovídá Dom bez jediného zaváhání.

“Pořád čerpáme z těch stejných věcí, se kterými jsme začali,” zamýšlí se Kai. “Stále reagujeme na naše první dva roky v Londýně.”

To je důležitá informace, protože v tajemném emocionálním a dvojznačném hudebním mixu můžete slyšet všechny ty prvky, které se vám vybaví, když vás někdo provokuje řečmi o klíčovém setkání. V prvé řadě jsou to stopy radosti, náhodnosti, narůstajícího sebevědomí a stejně tak vzpomínky na doby hledání a osamělost. Rozrušená, nepolapitelná, enigmatická a pokřivená EPčka Maybes a Sketch On Glass se zdály jako přechod ze známých míst do tekutých, měnících se živých částí města, které jsou uvězněny uvnitř člověka společně s umělým světlem a znečištěným vzduchem.

“Hudba, která mě nejvíc oslovuje, je obvykle směsicí různorodých emocí a protikladů a to je podle mě základní účel muziky,” osvětluje své vidění hudby Kai. “To je na hudbě důležité – může překlenout rozpory způsobem, které byste nikdy nebyli schopni vyjádřit slovy, protože by to nedávalo smysl. Jde až k jádru samotného lidství. Je jako sám život. Je to mix různých věcí.”

Linky:

http://www.myspace.com/mountkimbie

http://www.facebook.com/mountkimbie

http://soundcloud.com/hotflush

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>